Základ nášho života vo väčšine tvorí práca, ktorá neslúži len na získavanie prostriedkov. Mnohý vyhľadávajú náročnejšie zamestnania len kvôli finančnému ohodnoteniu. Často sa ale stáva, že peniaze, ktoré zarobia sa akoby spláchnu do víru nezmyselného konzumu. Patríte medzi nich aj vy? Ak áno, nepochybne poznáte aj pocit prázdnoty, ktorý nasleduje po stovkách utratených eur na veci, ktoré ani nepotrebujete. Namiesto investovania sa mnohý utešujú investovaním do danej chvíle, no tú si niekedy ani neužijú. Práve preto vznikol minimalizmus.
Ako začať s minimalizmom?
Tento trend sa rozšíril hlavne vďaka internetu a ľuďom, ktorí sa rozhodli podeliť sa o svoj život s ostatnými. Doba konzumu ich určitý čas napĺňala, no nie na dlho. Ak aj vám už nič nehovorí bezduché nakupovanie a nenachádzate potešenie v množstve topánok, ktoré vlastníte, začnite s očistou.
Presne tak to mnohý nazývajú. Začať môžete jednoducho. Netreba ani veľké sľuby, ale hlavne odhodlanie a záväzok. Vyhýbajte sa nakupovaniu, ktoré podnikáte len tak pre zábavu, nudu či smútok. Naopak, navštevujte obchody len so zoznamom vecí, ktoré dennodenne využívate a neviete si predstaviť život bez nich. A čo tak spoločenské podujatia? Minimalizmus sa nespája s odlúčením sa od spoločnosti, preto sa netreba báť, žeby ste nešli do kina alebo divadla. Skôr zabudnite na zbytočné rady kúpených cédečiek alebo filmov.
Ďalším dôležitým bodom pri vytváraní tohto životného štýlu je zbavenie sa zbytočností. Nikomu netreba desať párov botasiek, alebo niekoľko tabletov či notebookov. Minimalizmus si zakladá na jednoduchosti, funkčnosti a kvalite. Preto nie je na škodu pretriediť svoje veci pár krát do roka, aj keď sa k tomuto životnému štýlu nehlásite. Čo sa týka nábytku, zbaviť sa môžete zbytočného vizuálneho smogu vo forme obrazov a plagátov, dekorácií a darčekov, ktoré ste obdržali od svojich blízkych a nemáte k nim hlbší vzťah.