Viem, mnoho z mladých ľudí je dnes doslova závislých na počítači a hranie hier nevynímajúc. Ak nejakému tínedžerovi navrhnete, aby si s vami zahral spoločenskú hru, odbije vás slovami, že na takej trápnosti sa nezúčastní. No ak sa vám ho predsa len nejakým záhadným spôsobom podarí presvedčiť, určite nebude ani on a ani vy ľutovať a zabavíte sa nad očakávanie.
Hier, ktoré poznáme z minulosti je mnoho, no pribudli aj ďalšie alebo sa tie pôvodné oprášili a trocha vynovili, takže výber je široký. My vám ponúkame návod na jednu z nich, ktorá je nenáročná na priestor a nepotrebujete k nej ani žiadne špeciálne veci.
Hra s názvom „Čo sa zmenilo?“
Odporúčaný počet hráčov: 5 až 50
Veková hranica zúčastnených: nie je žiadne obmedzenie
Špeciálne potreby k hre: žiadne nepotrebujete
Dĺžka trvania: asi do 10 minút
Princíp a pravidlá
Pravidlá sú celkom jednoduché: určíte jedného hráča zo skupinky a požiadate ho, aby odišiel na niekoľko minút za dvere. Medzitým si ostatní hráči, ktorí zostali v miestnosti, niečo na sebe zmenia, a to takým spôsobom, že si medzi sebou vymenia tričko, prípadne si vlasy učešú inak alebo si vyzujú jednu topánku. Potom, ak sú pripravení, už môžu spoluhráča spoza dverí zavolať späť do miestnosti. Jeho úlohou je zistiť, kto si čo na sebe zmenil, čo je vlastne aj podstatou tejto hry. Je nám jasné, že dnešní ľudia majú veľa povinností a z každej strany sa na nich valí množstvo informácií, že častokrát si ani nevšimnú, čo má človek na sebe oblečené, a teda aj odhalenie zmeny môže byť pre nich problematické. Hra je skvelou príležitosťou na rozvoj sústredenia a pozornosti či všímavosti. Pravidlá sa dajú obmeniť, a to tak, že zmenu na sebe urobí hráč, ktorý vyjde z miestnosti a ostatní hádajú, čo na sebe zmenil. Odporúčame však len minimálnu zmenu, lebo hádať bude celá skupina hráčov.
Všetky hry rozvíjajú samostatnosť, fantáziu, ale aj férovosť detí, prejavia sa pri nich ich názory, tvorivosť aj osobnosť jednotlivcov, no v prvom rade to má byť zábava, pretože nezáleží na veku, dieťa sa skrýva v každom z nás.