Euro dnes používa až 19 štátov Európskej únie z celkového počtu 28. Spolu tvoria takzvanú eurozónu. Eurom zaniklo niekoľko mien, napríklad v roku 1999 – Rakúsky šiling, Belgický frank, Nemecká marka, Španielska peseta, Fínska marka, Írska libra, Talianska líra, Luxemburský frank, Holandský gulden, Portugalské escudo a Francúzsky frank. V roku 2001 zase – Grécka drachma, v 2007 Slovinský toliar, 2008 Cyperská libra a Maltská líra. Prvého januára 2009 sme skončili s používaním Slovenských korún a pridali sme sa aj my do Eurozóny. V 2011 prišla o svoje miesto Estónska koruna, v 2014 Lotyšský lats a ako posledný Litovský litas v roku 2015.
Eurom sa platí aj mimo Európskej únie a to až v ďalších šiestich krajinách. A to v Monaku, San Maríne, Vatikáne a Andorre.
Záujem o túto menu má aj Maďarsko a Poľsko.Termín ich vstupu do Eurozóny však nie je ešte známy.
Ako sa dostala mena do obehu. Začalo sa to od prvého januára dvetisíc dva, kedy sa vo všetkých štátov rovnakej menovej únie začali zavádzať postupne mince a bankovky jednotnej meny. Peniaze daných štátov boli sťahované z obehu. Banky a ostatné spoločnosti začali vydávať len eurá. Obchody príjimali pôvodné peniaze a vydávali len v eurách. Bankomaty vydávali len Európske peniaze. Rovnako to tak vyzeralo aj v bezhotovostných transakciách.
Výhodami spoločných peňazí
Výhody si uvedomujú všetci. Obchodníci, spotrebitelia, ale aj my bežný ľudia. Keď cestujeme na dovolenku, v krajinách, ktoré majú Euro si nemusíme peniaze zameniť a rozmýšľať pred odchodom, že či máme dostačujúci počet peňazí so sebou.
Pre obchodníkov to malo mnoho výhod. Napríklad porovnávanie a vyjadrenie cien v eure. Všetci partneri eurozóny mohli viesť jeden účet. Znížili sa náklady pri výmene mien. Odstránilo sa kurzové riziko.