Veľká Británia v roku 2016 usporiadala v krajine referendum o jej odchode z Európskej únie, čo spustilo celý rad udalostí a komplikácií. Na jar tohto roku sa začne ústavná reorganizácia a jej súčasťou je iniciatíva britskej vlády o presídlenie Snemovne lordov z Londýna do severnejšej oblasti krajiny.
Bližšie k ľuďom
Stanica Sky News informovala o snahe britskej vlády presťahovať Snemovňu lordov, hornú komoru britského parlamentu, z Londýna do severnejšej časti krajiny a do úvahy by prichádzali lokality miest York a Birmingham. Celá myšlienka sa zrodila v hlave britského premiéra Borisa Johnsona, potvrdil to predseda Konzervatívnej strany James Cleverly. Podnetom k tejto zmene bol značný nárast podpory konzervatívcov v nedávnych voľbách práve v týchto regiónoch. Ministri však pátrajú po čo ajprijateľnejšom riešení a snažia sa nájsť z množstva možností tú najefektívnejšiu, ktorá by zabezpečila prepojenie každej časti Spojeného kráľovstva s politikou. Premiér vo svojom prejave iba deň po voľbách deklaroval, že táto vláda bude pre ľudí a vážnosť slov podložil aj rozhodnutím v čo najväčšej možnej miere spojiť obyvateľov s politikou vlády. Charakterizoval aj význam referenda z roku 2016 ako nielen vyjadrenie postoja Spojeného kráľovstva k Európskej únii, ale aj prepojenie miliónov obyvateľov s vládnu politikou.
Sťahovanie ich neminie
Na nové sídlo by podľa posledných informácií do úvahy prichádzal pozemok vo vlastníctve vlády v lokalite mesta York, ktorý momentálne nikto nevyužíva. V roku 2025 Westminsterský palác čaká rekonštrukcia, a tak sa členovia Snemovne lordov budú musieť chtiac-nechtiac sťahovať. Za dočasné centrum stretnutí by malo slúžiť Centrum kráľovnej Alžbety II. v blízkosti paláca, Boris Johnson však trvá na presídlení komory na sever Anglicka. Nezodpovedané však zostávajú otázky týkajúce sa finančných nákladov na bezpečnosť a výstavbu, hoci tri hodiny trvajúca cesta vlakom z Londýna do Yorku je v celku prijateľná.