Súčasné elektronické prvky poskytujú možnosť sporiť energiou aj napriek ich pravidelnému chodu. V tomto smere sa to týka aj funkčného osvetlenia, ktoré využíva technológiu svetlo emitujúcich diód, či https://www.databazeknih.cz/knihy/co-bude-s-tymto-svetom-86067 že LED. Jej zástupcami sú predovšetkým úsporné led žiarovky https://www.ledprodukt.sk/67-led-ziarovky, ktoré majú tendenciu byť oproti tým klasickým z hľadiska úsporného žiarenia efektívnejšie až o 80-90 %. K ich silným stránkam sa radí takisto dlhá životnosť, pričom priemerná svietivosť sa odhaduje na 30 000, niekedy až 50 000 hodín žiarenia. V takomto prípade prakticky stačí vymeniť žiarovku za tú s úspornou LED technológiou. Ak ale chcete dosiahnuť skutočne viditeľný efekt, samozrejme zmena sa bude týkať viacerých žiaroviek či svietidiel.
Potenciálne sa dá energiou šetriť aj v prípade ďalších spotrebičov s pravidelným využitím. Príkladom je taký bojler, moderné ohrievače vody, či napríklad elektrický sporák s indukčným ohrevom.
Ďalším moderným a veľmi praktickým faktorom súčasného bývania sa stáva aj funkčné využitie viacerých smart (inteligentných) prvkov. Najmä ak vravíme o ich vzájomnom prepojení a možnosti ovládať vlastne celú domácnosť formou akéhokoľvek smart zaradenia. A to napríklad cez mobil, tablet, ale aj smart TV či počítač. Funkčné prepojenie domácnosti je však možné predovšetkým cez inteligentnú elektroinštaláciu domu. Tá nám následne umožňuje do zdieľaného ovládania zapojiť aj prvky ako bezpečnostné systémy, tienidlá, ale aj zmienené svietidlá. V skratke dokážeme týmto systémom ovládať vykurovanie, zavlažovanie, vetranie a osvetlenie z jedného chytrého zariadenia.
Z hľadiska viacerých zmien rozhodne neuškodí tiež revízia elektroinštalácie, ktorá následne musí zodpovedať bezpečnostným ako aj funkčným normám. Musí byť prispôsobená k moderným požiadavkám v dôsledku pravidelného bezpečného využitia, kedy nehrozí skrat, prepálenie a možný požiar.