Ak patríte k milovníkom, či milovníčkam ľudového liečiteľstva a počas leta pravidelne zbierate a sušíte bylinky, určite nezabudnite ani na zlatobyľ obyčajnú. Pomôže vám totiž pri celej rade zdravotných ťažkostí. Stretnete sa s ním pomerne bežne a je taktiež dobre rozoznateľný.
Ako ju rozpoznáte
Zlatobyľ obyčajná dorastá až do výšky jedného metra. Ide o európsku rastlinu, s ktorou sa stretnete od nížin až po vysokohorské oblasti. Obľubuje slnečné miesta, kyprú pôdu, s dostatočným obsahom vápnika. Preto si ho nazbierate hlavne na lúkach. Na okrajoch lesov, či v blízkosti riek ho nehľadajte.
Zlatobyľ sa vyznačuje svojou zdrevnatenou stopkou, ktorá je však v počiatku jeho rasti úplne obyčajná. Zo všetkých strán ju obrastajú žlté, kvetné súkvetia.
Ako zbierať
Na liečebné účely sa zbiera celá vňať, no hlavne jej vrchná časť s kvetmi. Na jeho zber si so sebou nezabudnite vziať poriadne ostré nožnice, pretože stopku nie je vôbec ľahké prelomiť. Navyše by ste sa mali snažiť rastlinu poškodiť čo najmenej. Vyberte sa čo najďalej od civilizácie a hlavne ciest. Byliny totiž do seba naťahujú všetko, čo sa v ich okolí nachádza. Taktiež nezabudnite na opatrnosť. Ak si nebudete na sto percent istí, že ide práve o tento druh, radšej ho nechajte rásť na lúke.
Zlatobyľ a zdravie
V ľudovom liečiteľstve sa táto rastlina využívala už od nepamäti. Obsahuje hlavne saponíny, silicu, flavonoidy, triesloviny a polyfenolové kyseliny. Čaj, alebo odvar z byliny vám pomôže pri problémoch s obličkami, močovými cestami, reume, či zápale sedacích nervov, v poslednom spomínanom prípade sa z neho pripravujú sedacie kúpele. Čaj so zlatobyle si určite pripravte aj vtedy, keď je toho na vás veľa. dokáže totiž upokojovať nervovú sústavu. Poslednou možnosťou, ako môžete túto liečivú bylinku využiť je príprava masti. Vňať nechajte vyvariť v bravčovej masti, kokosovom tuku, vazelíne, alebo v bambuckom masle. Všetko sceďte cez husté sitko a odložte do chladničky. Mastička vám pomôže pri hojení drobných rán, či popálení na pokožke.