Azalky
Azalky sú závislé od hmyzu na opeľovanie. Málokedy však peľ uvoľňujú do vetra. Hoci nie sú alergénmi, všetky časti rastlín azalky sú jedovaté pre ľudí, vrátane peľu. Nebolo by teda múdre čuchať túto kvetinu príliš zblízka. Mohla by vám spôsobiť podráždenie.
Begónie
Tieto kvietky majú jednu skvelú vlastnosť a to, že begónie majú tendenciu zbavovať sa malého peľu. Tieto voľné kvitnúce rastliny nájdete v takmer každej záhrade. Všetky obľúbené typy begónií sú bezpečnými stávkami pre alergikov.
Kaktus
Možno si nemyslíte, že rastliny kaktusu majú kvety, opak je však pravdou. Kaktusy vyžadujú krížové opeľovanie z iného kaktusu, aby produkovali životaschopné osivo, ale nespoliehajú sa na vietor, aby ho rozptýlili. Hmyz a vtáky sa o ne postarajú.
Kamélie
Kamélie majú vôňu tak krásnu ako ich kvety. Môžete ich podozrievať, že sú rastlinami indukujúcimi alergiu, ale kamélie sú dvojdomé, čo znamená, že majú samčie aj samičie reprodukčné orgány na rovnakom kvete. Takže ich peľ nemusí cestovať ďaleko za opeľovaním.
Ibištek
Kvety ibišteka produkujú veľmi silný peľ, ktorý sa však nevyskytuje vo vzduchu. Avšak ľudia so silnou sennou nádchou by mali byť opatrní pri pití ibištekového čaju, ktorý sa vyrába spolu s kvetmi a môže ešte obsahovať peľ.
Ľalie
Zatiaľ čo ľalie majú dostatočné množstvo peľu, je veľmi jednoduché odstrániť tyčinky s peľom. Buďte pri tom však opatrní, pretože žltý peľ môže poškodiť však oblečenie a prsty.
Petúnie
Petúnie vôkol seba rozdávajú slabú vôňu, ktorá sa stáva oveľa výraznejšou, keď rastliny rastú masovo. Avšak ani ich peľ sa nepovažuje za alergén a navyše dokážu byť krásnou ozdobou vašej záhradky.
Ruže
Aj keď peľ z ruže sa môže nachádzať vo vzduchu, väčšina ruží nespúšťa sennú nádchu. Ruže s hustými okvetnými lístkami uvoľňujú menej peľu. Za najhorších vinníkov sa považujú divoké ruže.
Toto určite nie sú jediné kvety, ktoré nespôsobujú problémy so sennou nádchou, ale pomôžu vám začať s vytvorením bezstarostnej záhrady vhodnej aj pre alergikov.