Protipožiarne uzávery, medzi ktoré patria aj protipožiarne dvere, sú vyrábané z kovu, poprípade so zliatiny. Tento materiál je na jednej strane veľmi odolný, no na strane druhej potrebuje trošku špeciálnej starostlivosti a prístupu. Nejde o nič zložité ani náročné, len treba vedieť ako na to. Navyše údržbu protipožiarnych uzáverov predpisuje aj zákon, a to hlavne v komerčne dostupných priestoroch.
Klasická údržba
Dvere by ste mali pravidelne ošetrovať. Aby si zachovali aj svoje estetické vlastnosti, treba dávať pozor na niektoré nesprávne postupy. Takzvané dyhované dvere a zárubne z masívu nesmiete umývať žiadnymi agresívnymi čistiacimi prostriedkami. Ich povrch, by sa totiž časom výrazne poškodil. Vhodné sú naopak všetky čistiace prípravky, určené na ošetrovanie dreva. Nesnažte sa ch umývať vodou. Stačí použiť jemnú handričku.
Dvere s laminovaným povrchom, alebo špeciálnou fóliou, umývajte pomocou vlhkej handričky, dajte s však pozor, aby nebola príliš mokrá. Voda, ktorá zatečie pod jednotlivé časti dverí, by mohla spôsobiť ich poškodenie. Ak sa rozhodnete pre používanie čistiaceho prostriedku, siahnite taktiež po neagresívnych výrobkoch.
Pravidelná údržba
Každé dvere potrebujú pravidelnú údržbu, no tie protipožiarne dvojnásobne. Závesy, teda pánty, by ste mali minimálne raz za rok, ideálne, ešte častejšie, poriadne premazať. Tým zabránite tomu, aby sa v prípade, kedy ich budete potrebovať naozaj využiť zasekli. Navyše ich vyššia váha spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie, takže im predĺžite životnosť a navyše sa vyhnete nepríjemnému vŕzganiu. Zámok môžete mazať silikónovým olejom. Na jeho vložku použite grafitový prášok.
Ak by sa na dverách objavili škrabance, siahnite po farebnom vosku, ktorý slúži presne na tento účel. V špecializovaných predajniach nájdete aj fixky, ktoré sú vhodné na menej hlboké škrabance.