Pravdepodobne sa za život ešte stretnete so situáciou či skôr miestom, kde skrátka nebude dosah energetických distribučných spoločností a tým pádom ani žiadna zásuvka, do ktorej by ste mohli zapojiť tie najrôznejšie elektrospotrebiče. Už len napríklad takú nabíjačku, kanvicu, varič, notebook a mnohé iné, na ktorých prevádzku sme denne zvyknutí.
Ak ale budeme na miestach mimo dosahu elektrických zásuviek, to ešte neznamená, že konkrétne spotrebiče nebudeme môcť použiť. Pretože menic napätia Menicnapatia nám dokáže vyrobiť z jednosmerného 12 V napätia to striedavé o veľkosti 230 V. Teda vďaka meniču získame napätie kompatibilné s bežnými domácimi elektrospotrebičmi.
Vďaka tejto svojej schopnosti je menič vlastne známejší pod pojmom striedač. Spoľahlivo sa dá využiť všade tam, kde nie je k dosahu bežná elektrina.
A je naozaj široká škála spotrebičov, ktoré následne dokážeme zapojiť do prevádzky. V stručnosti ich môžeme označiť ako všetky AC, teda tie, s ktorými sme bežne v kontakte ako napríklad svetlá, variče, rýchlovarné kanvice, čerpadlá, ale aj TV, PC, notebooky, prehrávače a iné. Niektoré typy meničov majú dokonca vstup na USB, tým pádom dokážu spoľahlivo poslúžiť aj na nabíjanie zariadení kompatibilných s USB napájaním.
To znamená, že využitie takéhoto striedača je skutočne univerzálne. Poslúži na spustenie prevádzky najrôznejšej elektroniky.
Známe sú tiež meniče s funkciou UPC, čiže také, ktoré zaisťujú funkčnú prevádzku aj vtedy, ak príde k výpadku sieťového napätia. Slúžia teda ako záložný zdroj. Ak je niekde nestála elektrina, ale napríklad aj vo firmách, kde sú v pravidelnej prevádzke počítače a náhle vypnutie sieťového napätia by znamenalo dosť veľkých problém, napríklad v podobe straty rozpracovaných dát.
Bežné meniče sa však môžu využiť napríklad aj na kempoch, v chatkách, chalupách a tam, kde sme ďaleko od zdrojov elektrických distribučných spoločností, no aj napriek tomu sa nechceme v tomto smere obmedzovať.