Islam
Od posledného vojnového konfliktu na našom území ubehlo už viac ako 70 rokov a tak sú pre nás predstava neustáleho strachu, prítomnosť smrti, výbuchy a zrúcaniny niečím vzdialeným. Ani v 21. storočí však nemôžeme hovoriť o mierovom spolužití na celom svete. Podstatná časť súčasných nepokojov sa spája s moslimským svetom, kde prevláda náboženstvo islam. Krajinou, ktorá v konečnom dôsledku trpí práve kvôli náboženským rozdielom je aj Jemen. Ten leží na Arabskom polostrove, na juhu pod Saudskou Arábiou. Čo pôvodne vyzeralo ako občianska vojna vyvolaná nepokojmi, sa neskôr ukázalo ako súčasť náboženských rozporov, ktoré presahujú hranice polostrova. Vojna dokonca získala medzinárodný rozmer.
Boje
Boje sa rozpútali už v roku 2015. Jeden rok predtým vypuklo povstanie húsíov. Tí obsadili hlavné mesto a vyhlásili nezávislosť na vláde. Tá sa prirodzene začala brániť a tak sa rozpútal ozbrojený konflikt, ktorý sa z metropoly rozšíril do väčšiny krajiny. Potýčky a prestrelky na uliciach, dediny v plameňoch, vybuchujúce autá na uliciach sa stali úplne bežnými obrazmi života obyvateľov. Situáciu nijako nezlepšilo letecké bombardovanie a pôsobenie teroristických skupín na všetkých stranách. Nie len konfesionálne rozdelenie a geopolitické zámery viacerých štátov tu zohrávajú tomu celému dáva medzinárodný rozmer.
Medzinárodný rozmer
Povstalci, húsíovia, sa radia medzi šiitov a tak keď otvorene vystúpili proti vláde, dostalo sa im podpory a uznania od ostatných šiitskych štátov. Samozrejme neoficiálne a potichu. Vládnym silám zasa prišla oficiálne na pomoc Saudská Arábia a Spojené Arabské emiráty, ktoré predstavujú prevažne sunnitských moslimov. Ďalej sa angažuje aj Maroko, Katar či Sudán alebo Senegal. Spojené štáty americké a Francúzsko sa rovnako zapojili z obáv pred víťazstvom teroristickej organizácie ISIS, ktorá tam vyhlásila vlastnú provinciu. Po viac než štyroch rokoch presahujú obete, z väčšej časti civilné, 100 000 ľudských životov a mier a pokoj stále ostávajú v nedohľadne.