Karel Gott patril medzi najväčšie umelecké hviezdy v Československu. Svojím talentom dokázal presvedčiť nie len našincov, ale aj Nemcov, či dokonca obyvateľov za veľkou mlákou. Okrem svojho neopísateľného nadania vynikal aj ako človek, ktorý bol vždy optimistický a milý k ľuďom všeobecne, nie len k svojim fanúšikom. Tak ako každý mal svoj pohľad na vec a tak ako každý mal právo na jeho vyjadrenie.
- V poslednom čase sa akoby sloboda slova pomaly osekávala. Vidieť to môžeme napríklad v Amerike, kde si neliberálny umelec často ani len neškrtne. Sympatizanti Donalda Trumpa sú považovaní za okraj spoločnosti aj napriek tomu, že je právoplatným prezidentom. Nespočetné množstvo hviezd ho kritizovalo a neubralo im to na ich popularite alebo kariére. Ak máte ale iné argumenty, často ste označovaný za konšpirátora alebo niekoho, kto klame. Bolo len otázkou času, kedy to zavíta aj k nám.
- Stav spoločnosti sa dá najlepšie odhadnúť pri veľkých udalostiach. Odchod legendy popu patrí medzi ne. Dlho na seba nenechal čakať liberálny Denník N a ani facebooková stránka ZOMRI. Obe silno proti konzervatívne, platené z neobjasnených sponzorov a zdá sa, že aj riadne nekritické k sebe samým.
- Česko zostalo zaskočené a šokované po tom, keď svojím čitateľom ponúkli pohľad na Káju, kde ho opísali ako idiota hudby alebo zombie. Takéto vyjadrenia sú silno hanlivé, urážajúce a nevhodné. Okrem miliónov fanúšikov sa dotkli aj smútiacich pozostalých, ktorí si nezaslúžia takéto ohováranie, rovnako ako legenda, ku ktorej nemali odvahu vyjadriť sa takýmto spôsobom za jeho života.
- Prečo sa teda situácia takto nepekne vyvinula? Možností je veľa, no závisť medzi ne nepatrí. Karel sa nebál na verejnosti pomenovať veci pravým menom a ani vykresliť situáciu za politickými kulisami, ku ktorým nahliadol. Zrejme jeho odhalenia, viac ako jeho názor, sa nepáčia tým, ktorí sa v bývalom socialistickom bloku snažia nastoliť silný liberalizmus. Je na jeho slovách niečo pravdy? Podľa ich reakcie áno.