Hry
Hry, na počítač alebo konzolové, sú dnes všade. Majú vlastný trh, množstvo sa kategorizuje ako šport a má profesionálnych hráčov a tými. Samozrejme stovky miliónov bežných hráčov. Každá hra je unikátna a okrem peňazí si vyžaduje aj nesmierne množstvo práce a úsilia vývojárov. O popularite a úspechu však rozhodujú hráči na základe vlastných preferencií a zručností. Existuje veľké množstvo žánrov hier, ktoré vlastne určuje akej cieľovej skupine je hra daná. Niektoré sú všeobecné, niektoré až príliš špecifické. Pre väčšinu ľudí sú to však neznáme skratky. Ak vás hranie zaujíma a chcete sa zoznámiť s jeho svetom, ponúkame malý začiatočnícky návod tými najpopulárnejšími žánrami.
Žánre
Základným rozdelením, založeným na motíve hry, si to zjednodušíme a zoradíme. Pekne abecedne: akčné a adventúry, role-playing-skratka RPG, simulátory, stratégie, športy. Teraz sa pozrieme na tie skratky a vysvetlíme, čo je o čom:
- akčné a adventúry: proste akcia, skákanie, bitky, strieľanie, najčastejšie skratky: FPS-First Person Shooter (streľba z pohľadu prvej osoby), TPS-Third Person Shooter (z pohľadu tretej osoby)
- role-playing: hranie úloh, vžite sa do postavy a vylepšujte čokoľvek čo máte k dispozícii, najčastejšie skratky: MMORPG-masívny multiplayer, potreba internetu a interakcie s ostatnými hráčmi, akčné RPG
- simulátory: simulácie prakticky čohokoľvek, od šoférovania až po život bezdomovca, skratky tu ani netreba
- stratégie: veďte armády, budujte a ťažte zdroje, najčastejšie skratky: RTS-Real Time Strategy (stratégia v reálnom čase), TBS-Turn Based Strategy (stratégia založená na ťahoc)
- športy: akýkoľvek šport sa dá hrať aj na počítači alebo konzole, opäť skratky netreba
Možnosti
Je to len úplne základný prehľad a konečný výber je len na vás. Ak vás nejaký žáner zaujal, neváhajte objavovať jeho sub-žánre. Existuje množstvo verzií, napríklad RTS a RPG. Možností čo hrať je neskutočne veľa. Netreba však zabudnúť, že všetkého s mierou! Hry sú skvelé na odreagovanie, zábavu s priateľmi, relax, no aj dobrého príliš škodí.