V laboratóriu v kalifornskom meste Carlsbad, medzi Los Angeles a San Diego, nedávno prišiel podozrivý diamant.
Na vonkajšom okraji – čo klenotníci nazývajú opasok – bol malý nápis, bona fide diamantový bezpečnostný kód vydaný v roku 2015.
Ale písmo bolo odlišné od jedného Gemological Institute of America, alebo GIA, používa.
A keďže pôvodný diamant bol prirodzený, tento diamant sa pestoval v laboratóriu.
„Zriedkakedy sa stretávame s typom nehanebných podvodov opísaných tu,“ hovoria Christopher Breeding a Troy Ardon z karlovarského laboratória.
Carlsbad je sídlom neziskovej organizácie GIA, ktorá hodnotí a certifikuje diamanty za kvalitu.
Priraďuje diamanty správy čísla, ktoré môže laser potom vyrezať na diamant. Ale táto metóda má svoje problémy.
„Je ľahké byť odstránený, len ho vyleštite,“ hovorí Andrew Rimmer, výkonný riaditeľ spoločnosti Opsydia. „Je tiež ľahké aplikovať sériové číslo niekoho iného.“
Pán Rimmer teda pracuje na laseroch, ktoré namiesto toho môžu písať bezpečnostné kódy pod povrchom diamantov.
Diamanty sú obrovským biznisom, pričom podľa Bostonskej poradenskej firmy Bain & Company sa ročne vyťažilo 133 miliónov karátov (približne 27 ton) surových diamantov v hodnote približne 15 miliárd USD – 16 miliárd USD (12 miliárd libier – 13 miliárd libier).
Približne polovica pochádza z Afriky, kde v niektorých krajinách, ako napríklad v Južnej Afrike a Botswane, je ťažba dobre regulovaná.
Zimbabwe však za prezidenta Mugabeho použilo vývoz diamantov na financovanie svojej represívnej tajnej polície.
Minulý rok boli zabití traja ruskí novinári pri vyšetrovaní prepojení Kremľa s milíciami v Stredoafrickej republike, ktorí financujú svoje boje s predajom diamantov.
Syntetické diamanty sú tiež problémom pre priemysel – reklamy sa objavili na čínskom e-commerce webe Alibaba s dokumentáciou, že sú prirodzené.