Najmä južné Slovensko je známou vinohradníckou oblasťou. Teplé leto a dlhé suché jesene, s pomerne vysokými teplotami. To je presne to, čo hrozno potrebuje. Vinič ľudia pestujú aj v malom, pri svojich domčekoch. Pokiaľ však bývate v chladnejších oblastiach našej krajiny, vidina vlastnej úrody hrozna, nie je reálna. Existuje však aj riešenie pre vás, a to pestovanie v skleníku.
Dôležité je aby sme mali k dispozícii správny typ skleníka. Vhodná je sedlová strecha. V tomto prípade, by mal byť svojou pozdĺžnou osou orientovaný v smere sever- juh. Druhým riešením je strecha pultová. Takýto skleník by sme mali umiestniť k južnej strane domu.
Pokiaľ sa bude skleník nachádzať v blízkosti domu, môžete ho vykurovať prostredníctvom ústredného vykurovania. To nám zabezpečí, že budeme môcť plody zbierať omnoho skôr. Navyše si môžeme vyberať medzi viacerými odrodami viniča. Na vykurovanie môžete použiť aj starú piecku, ktorú umiestnite do jeho stredu. Komín môžete zostaviť z klasických rúr. Tie však musia siahať aspoň do dvojnásobnej výšky, akú má skleník. Inak by sme namiesto tepla, neustále riešili vydymený priestor, ktorý by rastlinám veľmi neprispieval.
Vinič rastie mnoho rokov.Preto musíme dostatočne pripraviť pôdu. Základom je dostatok živín. Zabezpečíte ich najlepšie tak, že vykopete minimálne metrovú jamu a na jej dno umiestnite dva fúriky vyzretého maštaľného hnoja. Na túto vrstvu umiestnite ornicu a zvyšok jamy, vyplníte až po vrch, o čosi menej úrodnou pôdou. Vinič by sme nemali sadiť hneď po nanosení zeminy. Je dobré, ak s výsadbou počkáte na budúci rok.
Jedna rastlina viniča, potrebuje priestor okolo jedného metra štvorcového. Podľa toho, koľko úrody chcete dopestovať, prispôsobte aj veľkosť skleníka. Veľmi dôležitým faktorom sú vhodné odrody. Patrí medzi ne napríklad Vitra a Chrupka s červenými bobuľami, alebo Olšava s modročervenými. Pokiaľ budete skleník vykurovať, môžete siahnuť po odrodách Gros Colman, Muškát alexandrijský, alebo Royal modrý. Presný postup pri pestovaní zvoľte na základe konkrétnej odrody.