Detská pokožka je niekoľkonásobne tenšia ako u dospelých ľudí. Okrem toho obsahuje menej tukov a takzvaný kyslí plášť je ešte skôr zásaditý, takže i celkovo slabší a má veľmi slabé ochranné funkcie. Táto ochranná vrstva pokožky sa skladá z tukov a vody. Vodnatá časť emulzie sa nazýva aj kyslí plášť. Keďže ju však majú novorodenci menej kyslú, nemôže plnohodnotne spĺňať funkciu ochrany kože. To sú dôvody, prečo by ste mali detské oblečenie prať výhradne v pracích práškoch určených na detskú pokožku.
Čo nesmú pracie prostriedky pre deti v žiadnom prípade obsahovať
Všímajte si hlavne obsah parabénov, etanolu, fenolov a ropných derivátov. V podstate sa však dá povedať, že nič vyrobené synteticky – chemickou cestou – nie je vhodné pre novorodencov. Ak si na obale pracieho prášku alebo gélu všimnete značky s prekríženou lebkou, mŕtvou rybou a ďalšie symboly, ktoré upozorňujú na to, že ide o toxický prostriedok, je úplne jednoznačné, že nie je vhodný na pranie detského oblečenia.
Dôležitý je aj postup
Keď periete detské oblečenie, tak s ním do práčky nedávajte žiadne svoje oblečenie, utierky či uteráky. V práčke musí byť výhradne oblečenie pre dieťa. Najlepšie je, ak ho budete prať na čo najvyššom stupni. Väčšinu choroboplodných zárodkov a organizmov zničíte až pri šesťdesiatich stupňoch Celzia. Deväťdesiatka je lepšia, no takúto teplotu zvládnu len máloktoré prírodné materiály, z ktorého by malo byť vyrobené detské oblečenie.
Nezabudnite na dôkladné plákanie. Po dokončení pracieho režimu zapnite režim plákania, na minimálne 1200 otáčok a po jeho skončení, celý proces zopakujte. Takto budete mať istotu, že v látke neostali ani zvyšky pracieho prostriedku.
Nezabudnite na žehlenie
Žehliť sa chce málokomu, no pri detskom oblečení je to extrémne dôležité. Teplota a para zo žehličky totiž oblečenie dokonale vydezinfikuje ešte raz. Buďte dôkladní hlavne pri oblečení, ktoré prichádza do bezprostredného kontaktu s detskou pokožkou.